Kasten Yaralama Su

Yaralama suçu Türk Ceza Kanunu’nun 86 ve 87. maddelerinde düzenlenmiştir. Kasten yaralama suçunun basit hali; “kasten başkasının vücuduna acı verilmesi veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulması” olarak tanımlanmıştır. Bu suç, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fakat kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikâyeti üzerine, 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. Bu durum uygulamada “basit yaralama” olarak adlandırılır.

Kasten yaralama suçunun nitelikli halleri ise yasada suçun mağdurunun kim olduğuna ve/veya ortaya çıkardığı sonuçlara göre çeşitlilik arz etmektedir.

Eğer kasten yaralama suçu; üstsoya (anne-baba-büyükanne-büyükbaba vs.), altsoya (çocuklar-torunlar vs), eşe veya kardeşe veya beden ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye veya kamu görevlisine karşı görevi nedeniyle veya kamu görevlisi tarafından sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle veya silahla işlenmiş ise verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Kasten yaralama suçu; mağdurun duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına, konuşmasında sürekli zorluğa, yüzünde sabit bir ize, yaşamını tehlikeye sokan bir duruma veya gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun vaktinden önce doğmasına sebep olmuşsa belirlenecek ceza bir kat artırılır.

Kasten yaralama suçu; mağdurun iyileşme olanağı bulunmayan bir hastalığa yakalanmasına veya bitkisel hayata girmesine, duyularından veya organlarından birinin işlevinin tamamen yitirilmesine, konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına, yüzünün sürekli değişikliğine veya gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun düşmesine neden olmuşsa, belirlenecek ceza iki kat artırılır.

Eğer mağdurda kemik kırılması veya çıkığı ortaya çıkmışsa bir kat veya iki kat artırılarak belirlenen ceza, kırık veya çıkığın hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre ayrıca yarısına kadar artırılır.

Eğer mağdur, yaralama suçunun sonucunda yaşamını yitirmişse mağdurun kim olduğuna göre 8 yıldan 12 yıla kadar veya 12 yıldan 16 yıla kadar hapis cezası verilir. Burada failin öldürme kastı ile değil yaralama kastı ile hareket etmiş olması gereklidir.

Yaralama suçunun mağdurda yarattığı hasar, hekim muayenesi ile tespit edilecektir.

 

Benzer Yazılar

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla

Parse error: syntax error, unexpected T_ELSE in /home/icr10001/domains/hukukiyardim.net/public_html/wp-content/themes/kristal/footer.php on line 23