Trafik Cezalarna tiraz Nasl Yaplr?

Trafik ceza tutanağının, para cezası içeriyorsa makbuz karşılığında hemen tahsili esastır. Hemen tahsilinin mümkün olmaması halinde ceza tutanağının bir suretinin araç sürücüsüne verilmesi, bir suretinin de 7 gün içinde Maliye Bakanlığı tarafından gösterilecek kuruma gönderilmesi gerekir. Tutanağın sürücüye tebliği tarihinden itibaren 1 ay içinde para cezasının ödenmesi gerekir. Ödemede gecikme yaşanırsa aylık %5 faiz işletilir.
Eğer yargı yetkisine giren bir suç işlenmişse buna ilişkin tutanağın 7 gün içinde yetkili yargı merciine gönderilmesi gerekir.
Eğer aracın sürücüsü tespit edilememiş veya durdurulamamış ise araç plakasına göre ceza tutanağı düzenlenir. Ceza tutanağı, plakaya göre kayıtlı adrese tebliğe çıkarılır. Adrese tebligat yapılamazsa tutanak askı yoluyla ilan edilir ve Online Pokies askıya çıkarıldığı günden itibaren 30. gün tebligat yapılmış sayılır. Ceza tutanağının 10 iş günü içinde tebliğe çıkarılmış olması gerekir.
Trafik cezaları, idari para cezası niteliğindedir. Bu nedenle Kabahatler Kanunu hükümlerine tabidir. Buna göre; tutanağın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edilebilir. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından itirazın reddedilmesi halinde ret kararının tebliğinden itibaren 7 gün içinde kararı veren mahkemeye başvurarak kararın yeniden incelenmesi talep edilebilir.

Mahkeme 3 gün içinde talep hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verecektir. Eğer eski kararının doğru olduğuna karar verirse itirazı Asliye Ceza Mahkemesine gönderecektir. Bu mahkemenin vereceği karar kesindir ve bu karara itiraz edilemez.

Benzer Yazılar

Yorumlar

  • İSMAİL , Ağustos 13, 2012 - 10:59 am

    İyi günler…
    Tarafıma, Ankara Ziya Gökalp Caddesi Kolej kavşağından sağa dönüş yaptığımda kırmızı ışık ihlali ile kamera kayıtlı ceza geldi. Kolej kavşaında karşıdan karşıya geçiş yapan araçlar için ve sağa dönüş yapan araçlar için de trafik lambası mevcut. Bu cezaya itiraz etsem haklılığım var mıdır?
    Bu arada, sağa dönüşün tarafımdan kontrollü bir şekilde yapıldığı, yayanın olmadığı halde gerçekleşmiştir.

    Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla

Parse error: syntax error, unexpected T_ELSE in /home/icr10001/domains/hukukiyardim.net/public_html/wp-content/themes/kristal/footer.php on line 23